Czy można dosłownie umrzeć z samotności? Czy istnieje połączenie między zdolnością wyrażania emocji a chorobą Alzheimera? Czy można zdefiniować osobowość nowotworową?

Opierając się na dogłębnych badaniach naukowych, doktor Gabor Maté udziela odpowiedzi na pytania dotyczące połączenia umysł – ciało. Przedstawia dowody naukowe na to, jaką rolę odgrywają stres i emocje w występowaniu szeregu powszechnych chorób takich jak zapalenie stawów, nowotwory, cukrzyca, choroby serca, zespół jelita drażliwego czy stwardnienie rozsiane.

Na podstawie dziesiątek studiów przypadków i historii takich osób jak Ronald Reagan (alzheimer) czy Lance Armstrong (rak jąder) Gabor Maté ujawnia Siedem zasad zdrowienia, czyli reguł pomagających uchronić się przed ukrytym stresem.

Kiedy ciało mówi nie to międzynarodowy bestseller przetłumaczony na piętnaście języków, propagujący uczenie się i leczenie poprzez dostarczanie transformującego wglądu w to, w jaki sposób choroba może być sposobem na odrzucenie przez organizm tego, czego umysł nie może lub nie chce uznać.

Ludzie zawsze intuicyjnie czuli, że ciało i umysł są niepodzielne. Współcześnie doszło jednak do niefortunnego rozłamu między tym, co podpowiada nam organizm, a tym, co umysł uważa za prawdę. Ku własnej zgubie, zwykle kierujemy się drugim z tych dwóch źródeł informacji.

Dlatego za przyjemność i przywilej uważam przedstawienie Czytelnikowi odkryć nowoczesnej nauki, potwierdzających intuicję odwiecznej mądrości. Stanowiło to mój nadrzędny cel podczas pisania tej książki. Innym było odsłonięcie zwierciadła, w którym przegląda się nasze napędzane stresem społeczeństwo w odbiciu tym widzimy, jak na niezliczone mimowolne sposoby pomagamy powstawać nękającym nas chorobom.

Gabor Maté


Czynniki psychologiczne odgrywają decydującą rolę w powstawaniu choroby nowotworowej za pośrednictwem połączeń między elementami aparatu stresowego: nerwami, gruczołami hormonalnymi, układem odpornościowym oraz odpowiedzialnymi za odbieranie i przetwarzanie emocji ośrodkami mózgu. /s. 112/


Nawyki żywieniowe są bezpośrednio związane z problemami emocjonalnymi mającymi swój początek w okresie dzieciństwa, a także z aktualnymi stresami. O tym, jak jemy – lub nie jemy – oraz jaką ilość pokarmu spożywamy, decydują w dużej mierze poziom stresu i wypracowane metody radzenia sobie w obliczu życiowych perypetii. Sposób odżywiania się z kolei rzutuje bezpośrednio na poziomy hormonów wpływających na żeński układ rozrodczy – na przykład u anorektyczek dochodzi często do zatrzymania miesiączkowania. /s.122/


Obwody neuronalne oraz neurochemia mózgu rozwijają się w odpowiedzi na bodźce z otoczenia. /s. 247/

Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu, Gabor Maté, Wydawnictwo Czarna Owca 2024