Psychoterapia dzieci i młodzieży. Metody oparte na dowodach, Alan E. Kazdin, John R. Weisz

Fot. Gabinet psychoterapii superEGO

Z okładki:

Napisany przez światowej sławy specjalistów podręcznik jest praktycznym przeglądem opartych na dowodach terapii dzieci i młodzieży z problemami społecznymi, emocjonalnymi i behawioralnymi. Czołowi przedstawiciele tej dziedziny w przystępny sposób opisują swoje osiągnięcia, rozwój poszczególnych koncepcji, ich podstawy teoretyczne i empiryczne oraz praktyczne uwarunkowania stosowania terapii. Autorzy omawiają szeroki zakres problemów klinicznych: od lęku, depresji młodzieńczej, ADHD przez zachowania opozycyjne, aż do zaburzeń odżywiania, autyzmu i innych.

„A.E. Kazdin i J.R. Weisz po raz kolejny zaprezentowali niezwykłą publikację naukową – zmuszającą do myślenia, wciągającą i aktualną. Zarówno oni, jak i autorzy poszczególnych rozdziałów stworzyli swoisty przewodnik po meandrach psychoterapii, starając się równocześnie zniwelować różnicę między badaniami wyników terapii a praktyką kliniczną, choć, zdaniem niektórych badaczy, jest to niemożliwe. Książka przedstawia obecny stan badań i praktycznych dokonań z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży. Po okresie wieloletnich zaniedbań – przynajmniej w porównaniu z podobnymi badaniami u dorosłych – mamy wreszcie pewność, że będziemy mogli lepiej i z większą odpowiedzialnością służyć pomocą dzieciom i ich rodzinom. Niniejsza praca będzie przydatna zarówno doświadczonym, jak i początkującym terapeutom”.

Dr Thomas H. Ollendick, Wydział Psychologii, Instytut Politechniczny i Uniwersytet Stanu Virginia

Psychoterapia dzieci i młodzieży. Metody oparte na dowodach, Alan E. Kazdin, John R. Weisz, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2006