Nagradzany na świecie komiks „Piękna ciemność” to niepokojąca i olśniewająca niebajka o tym, że zło potrafi przyjmować najbardziej niepozorne formy. Świat i bohaterowie tej opowieści – mogący kojarzyć się z „Alicją w krainie czarów” lub „Pożyczalskimi” – tylko na pierwszy rzut oka wydają się mili, przyjaźni i ładni. Łatwo dać im się zwieść. Słodziutkie twarzyczki malutkich istot zaludniających las są jednak tylko maskami, pod którymi kryje się małostkowość, chciwość i zawiść. „Piękna ciemność” to wstrząsające spojrzenie na to, co czai się za rutynową i nic nieznaczącą uprzejmością cywilizowanych społeczeństw.

Aurora i jej przyjaciele o wielkich oczach przypominają postacie z klasycznych dziecięcych bajek, ale ten uroczy wygląd to tylko kolejna ewolucyjnie wykształcona strategia przetrwania – napisał recenzent „New York Timesa”.

Kerascoët to pseudonim, pod którym ukrywa się francuski duet ilustratorów – Marie Pommepuy (urodzona w 1978 roku) i Sébastien Cosset (urodzony w 1975), prywatnie małżeństwo. Poznali się w École Estienne, gdzie studiowali grafikę. Wspólną pracę nad ilustracjami do prasy, reklam, czy książek zaczęli w 2002 roku. Podczas realizacji animowanego serialu „Le Petit Vampire” poznali Joanna Sfara, który zaproponował im przejęcie od niego i Lewisa Trondheima rysunków do serii „Donjon Crépuscule”.
W 2006 roku narysowali do scenariusza Huberta świetnie oceniony komiks „Miss Pas Touche” (ukazały się w sumie 4 tomy), a trzy lata później ukazała się we Francji „Piękna ciemność” napisana przez Fabiana Vehlmanna. Z tym samy scenarzystą duet pracował także nad „Voyage en Satanie” z 2011 roku. Sukcesem okazał się też rozpisany na trzy tomy komiks „Piękna”, kolejna kolaboracja z Hubertem, drugim z zaufanych scenarzystów duetu.

Fabien Vehlmann, urodzony w 1972 roku. Zaczął pisać komiksy w 1996 roku, ale dopiero w następnym roku pracował dla magazynu Spirou, gdzie dostarczył bardzo krótkie opowiadania dla cotygodniowego podsumowania czasopisma. Wkrótce pojawiły się historie kilku stron, z dziełami różnych artystów, w tym Eric Maltaite i Rene Follet. Jego pierwszą powtarzaną serią był Green Manor z Denisem Bodartem. Wraz z Bruno Gazzotim stworzył Seulsa.

W styczniu 2009 roku ogłoszono w magazynie Spirou nr 3694, że Jean-David Morvan i Jose-Luis Munuera zostaną zastąpieni jako zespół kreatywny stojący za serialem Spirou et Fantasio Yoann i Vehlmann, którzy wspólnie stworzyli pierwszy tom Une aventure de Spirou et Fantasio par. Ich pierwszy album w regularnej serii został ogłoszony na październik 2009 roku.

Piękna ciemność, Kerascoët, Vehlmann Fabien, Wydawnictwo: Kultura Gniewu 2018