Przed chwilą zakończył się bardzo ciekawy wykład dr Évy Hadházi (Węgry), pt. „Odkrywanie korzeni matczynego poczucia winy poprzez Analizę Więzi Prenatalnej”.
Wykład poruszył następujące kwestie:
- co jest potrzebne do zharmonizowania relacji matka – dziecko w okresie prenatalnym
- przeżywanie poczucia winy przez matkę w ciąży
- jaką pracę z poczuciem winy proponuje metoda Analizy Więzi Prenatalnej
- neurobiologiczne podstawy winy i wstydu
- studium przypadku
„… emocjonalne doświadczenia matki wywierają głęboki wpływ na życie, jakiego doświadczamy w macicy. Lecz aby mogło pojawić się dostrojenie, potrzebna jest otwartość i duchowa przestrzeń, jaką ciężarna matka może stworzyć i przeznaczyć dla swojego dziecka. Jeżeli matka jest przeciążona, a jej myśli i uczucia pochłaniają inne sprawy, nie będzie ona emocjonalnie dostępna dla swojego płodu. Większość tych obciążeń jest znana matce i są one świadome, gdyż wiążą się z jej obecną lub przeszłą sytuacją życiową np. pracą, konfliktem w związku, egzystencjalną niepewnością, stratą, smutkiem, chorobą płodu, samej matki lub bliskiej osoby albo niebecnością ojca. Mogą jednak pojawić się też zdarzenia, które znajdują się poza świadomością matki lub ktore nigdy nie były w niej obecne.”
Powyższy cytat pochodzi z tłumaczenia wykładu przesłanego przez organizatorów wydarzenia.
Dziękuję organizatorkom spotkania, Centrum ds. opieki nad kobietami w ciąży, za kolejną możliwość uczestnictwa i doświadczania w tak ciekawym i tak rzadko eksplorowanym dotąd temacie, jakie porusza Analiza Więzi Prenatalnej.