Książka opisuje zmiany, jakie zaszły w dziedzinie psychopatologii. Czytelnik poznaje wszystkie poziomy naszego istnienia – od aktywności komórkowej przez działanie genów, hormonów i substancji chemicznych w mózgu do wpływów środowiska społecznego. Książka przedstawia odkrycia naukowe, które rzucają światło na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, schizofrenia, lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia seksualne i uzależnienia od narkotyków. Zgodnie z podejściem wcześniejszych wydań, autorzy poświęcają dużo uwagi diagnostyce i leczeniu zaburzeń. Opisują różne metody, a następnie ilustrują, często na przykładach, jak psychologowie posługują się nimi w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów. /pobrano www.gandalf.com.pl/

Struktury mózgowe są wyznacznikami naszego zachowania i naszych doświadczeń, a z drugiej strony doświadczenia kształtują struktury mózgowe. Doświadczenia ze światem fizycznym i społecznym wpływają zatem na to, jak działa i jak rozwija się mózg. Przebywanie w środowisku wzbogaconym, zubożałym lub stresującym może zmienić funkcje mózgu i rzeczywiście oddziaływać na jego budowę. Doświadczenia stają się częścią naszej pamięci wskutek fizycznej zmiany komórek mózgowych i tworzenia biologicznych „impresji”, trwale oddziałujących na myśli i zachowania.

s. 159

Narcystyczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się wygórowanym poczuciem doniosłości własnego „ja” i brakiem odczuć empatycznych. Towarzyszy temu „pretensjonalność” i zaabsorbowanie własną osobą w fantazjach na temat nieograniczonego sukcesu, siły i/lub urody oraz potrzeba bycia podziwianym. Oceniając siebie, ludzie cierpiący na to zaburzenie stosują mniej rygorystyczne standardy niż wobec innych. Krytycyzm i obojętność innych oraz zagrożenie poczucia własnej wartości spotyka się z reakcją gniewu, wstydu lub upokorzenia. Oczywiście, niemalże całkowite zabsorbowanie własną osobą na różne sposoby zakłóca kontakty międzyludzkie. Wydaje się, że tym osobom brak zdolności identyfikowania tego, co czują inni. Mogą oni mieć wybujałe poczucie „namaszczenia”, oczekiwania, że świat wiele im zawdzięcza, nie wymagając w zamian żadnej odpowiedzialności. Są po prostu wyzyskiwaczami, wykorzystującymi innych do zaspokojenia własnych pragnień. Kiedy uda im się stworzyć związek, mogą w nim oscylować pomiędzy nadmierną idealizacją a skrajnym niedowartościowaniem drugiej osoby. Jednak za tą postawą narcystyczną może się kryć kruche poczucie własnej wartości oraz głęboko zakorzeniony lęk przed porażką.

s. 429

SPIS TREŚCI

Rozdział 1 Nienormalność dawniej i dzisiaj.

Rozdział 2 Badanie psychologiczne, diagnoza i metody badań naukowych.

Rozdział 3 Podejścia psychologiczne.

Rozdział 4 Podejście biologiczne i neuronauka.

Rozdział 5 Zaburzenia lękowe.

Rozdział 6 Zaburzenia somatoformiczne i dysocjacyjne.

Rozdział 7 Zaburzenia nastroju.

Rozdział 8 Zaburzenia wczesnodziecięce.

Rozdział 9 Zaburzenia osobowości.

Rozdział 10 Schizofrenie.

Rozdział 11 Zaburzenia późnego okresu dorosłości.

Rozdział 12 Czynniki psychiczne a zaburzenia somatyczne.

Rozdział 13 Zaburzenia na tle seksualnym.

Rozdział 14 Zaburzenia wywołane zażywaniem środków psychoaktywnych.

Rozdział 15 Społeczna i prawna perspektywa w psychopatologii.

Rozdział 16 Przyszłe kierunki rozwoju psychopatologii.

Psychopatologia, Martin E. P. Seligman, David L. Rosenhan, Elaine F. Walker, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2017