W kwestii uwarunkowań orientacji seksualnej czy też różnych aspektów funkcjonowania osób z grup mniejszościowych zgromadzono dotychczas dużo danych naukowych. To właśnie one, a nie mityczny spisek lobby LGBTQ+, były podstawą do depatologizacji i demedykalizacji orientacji nieheteronormatywnych w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. To właśnie one pokazały orientację seksualną jako jedną z podstawowych składowych zróżnicowania człowieka. ze wstępu Książka stanowi wartościowy wkład do literatury naukowej poświęconej orientacji seksualnej i funkcjonowaniu osób nieheteronormatywnych. Jest obszernym i usystematyzowanym źródłem wiedzy dla naukowców prowadzących badania w obszarze seksualności człowieka, jak również klinicystów, którzy niosą pomoc terapeutyczną osobom doświadczającym trudności w związku z ich tożsamością i orientacją seksualną. Książka może być zatem adresowana nie tylko do lekarzy, psychologów i psychoterapeutów, lecz także do studentów kierunków biomedycznych i humanistycznych. prof. CMKP dr hab. med. Michał Lew-Starowicz fragment recenzji Zaletą książki jest bardzo rzetelna analiza teoretyczna, oparta na znajomości literatury przedmiotu, obficie i trafnie cytowanej. Przy czym analiza ta wynika z głębszej refleksji i długotrwałej pracy nad obszarem związanym z orientacją seksualną, a nie przypadkowego zestawienia posiadanych informacji.
prof. dr hab. Maria Beisert, fragment recenzji
W tomie publikują: Dominik Adamek, Michał Brol, Dominika Bulska, Małgorzata Chrupała-Pniak, Wojciech Łukasz Dragan, Monika Folkierska-Żukowska, Katarzyna Grunt-Mejer, Grzegorz Iniewicz, Joanna Mizielińska, Anna Niebudek, Karolina Ogarek-Szulc, Agata Stasińska, Mikołaj Winiewski, Ewa Wojtyna.
Przynależność osób LGB do stygmatyzowanej grupy mniejszościowej można traktować jako czynnik ryzyka pojawienia się problemów emocjonalnych. Sytuacja doświadczenia wrogości czy przemocy może się wprawdzie stać sytuacją kryzysową, może też jednak uruchomić mechanizmy radzenia sobie, a nawet być istotnym czynnikiem w rozwoju człowieka. Jeżeli pojawiają się symtoptomy, to dość często są one podobne do symtomów zaburzeń postrzesowych i obejmują m.in.: zaburzenia snu, koszmary senne, bóle głowy, zmienność nastroju, ciągłe poczucie zmęczenia, biegunkę, nadpobudliwość, nadużywanie substancji psychoaktywnych, trudności w relacjach z ludźmi i inne. Mogą one mieć różny czas trwania, podobnie jak różny może być moment ich ujawnienia się – zaraz po przemocy lub z opóźnieniem, nawet wieloletnim, po tzw. okresie latencji. (s. 95)
Tak naprawdę to próba samobójcza była takim momentem katharsis. Kiedy, kiedy wyszedłem z tego szpitala i stwierdziłem:”Jak dobrze, ze się nie udało”. I wtedy postanowiłem jakby ostworzyć okna i oczyścić się, atmosferę, żeby dalej jakoś funkcjonować, i powiedziałem wtedy rodzicom. […] I oni chyba tego kompletnie nie przyjęli do wiadomości, to trwa tak długo, ja tak naprawdę, zeby sobie poradzić z tymi trudnymi relacjami z innymi, ja troszeczkę sobie najpierw przepracowałem te relacje, a potem odciąłem. To znaczy mam z nimi kontakt sporadyczny, oni poznali Tymona, raz, to znaczy mama poznała raz Tymka, znaczy nie przedstawiłem: „To jest Tymek, mój chłopak”, bo w ogóle stwierdziłem, ze to jest bez sensu, ona i tak nie zrozumie, o co chodzi, ale jeszcze zdarz się jej powiedzieć przez telefon: „O, mamy tu dla ciebie jakąś dziewczynę”, więc ja wtedy: „no dobra”, szkoda mi tłumaczyć [Damian].
SPIS TREŚCI:
Część I – ŹRÓDŁA
1. Psychospołeczne korelaty orientacji seksualnej
2. Genetyczne i epigenetyczne uwarunkowania orientacji seksualnej
3. Czynniki prenatalne a orientacja seksualna
Część II – KONTEKSTY
4. Stres mneijszościowy – czynniki ryzyka i czynniki chroniące
5. Uprzedzenia i przemoc wobec osób LGBT – diagnoza zjawiska i jego konsekwencje
6. Barwy ochronne: doświadczenie (nie)jawności rodzin z wyboru w Polsce
7. Postrzeganie miejsca pracy a satysfakcja zawodowa w grupie pracowników nieheteronormatywnych
8. Specyfika sytuacji młodzieży i kontekst rodziny
9. Zdrowie psychiczne osób nieheteronormatywnych
Orientacja seksualna. Źródła i konteksty, red. naukowa Wojciech Łukasz Dragan i Grzegorz Iniewicz, Wydawca Scholar 2020