W książce Odkrywanie wewnętrznej matki Bethany Webster łączy badania nad zjawiskiem traumy, teorię feministyczną i nauki psychologiczne z osobistą historią relacji z matką. Opisuje konsekwencje, jakie niesie ze sobą utrwalona przez patriarchat i przekazywana z matek na córki międzypokoleniowa trauma, próbując zrozumieć, jak można przerwać ten destrukcyjny cykl. Stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kobiety często są nieśmiałe i ciche, dlaczego nie pozwalają sobie na rozwój zawodowy i osobisty. Zastanawia się, co takiego napędza niepewność i brak pewności siebie, których tak często doświadcza wiele kobiet.

Przyczyn kobiecej traumy autorka upatruje w systemowym pozbawieniu praw kobiet przez patriarchat, które to zjawisko nazywa „matczyną raną”. Wyjaśnia, że cykl ten jest utrwalany przez zranione matki, które nieświadomie przekazują swoim córkom krzywdzące przekonania i zachowania. Jak pisze: „gojenie matczynej rany jest drogą do międzypokoleniowego uzdrowienia i transformacji, które są potrzebne, by zmienić losy przyszłych pokoleń. Lecząc ją, tworzymy lepszy świat dla siebie, naszych rodzin, naszych dzieci i dla samej Ziemi.”


„Związek między matczyną raną a autosabotażem jest dość skomplikowany. Wzorzec buduje się na wczesnym etapie naszego rozwoju, dlatego jest tak podstępny. Aby zapewnić sobie przetrwanie, dzieci są biologicznie zaprogramowane na szukanie aprobaty ze strony matki.

Wzorzec ten może wciąż w nas działać w okresie dorosłości. Myślimy wciąż, że nasze szczęście zależy od szczęścia matki. Widząc, że jest nieszczęśliwa, możesz mieć poczucie winy z powodu osiągniętego sukcesu. To zjawisko jest szczególnie silne wśród kobiet, które jako dzieci zostały sparentyfikowane (wykorzystane jako zastępczy rodzić dla nieuleczonego wewnętrznego dziecka matki).”


„Musimy zdobyć się na odwagę, by uwolnić ból, który matki chciały, byśmy za nie nosili. Uwolnimy go, przenosząc odpowiedzialność tam, gdzie jej miejsce, a więc na osobę, która w tej relacji była dorosła – na matkę, nie na dziecko. Jako dzieci nie byliśmy odpowiedzialni za wybory i zachowania otaczających nas dorosłych. Kiedy już do końca zdamy sobie z tego sprawę, możemy przyjąć własną odpowiedzialność, rozumiejąc wpływ jaki ta sytuacja miała na nasze życie i dokonując nowych wyborów w dorosłym życiu; wyborów, które są w zgodzie z naszym autentycznym istnieniem.”


O autorce
Bethany Webster – pisarka, psycholożka, wykładowczyni, trenerka rozwoju, absolwentka Holistic mba. Ukończyła szkolenie Life Coaching prowadzone przez Joannę Lindenbaum. W toku rozwoju akademickiego zajmowała się badaniami z zakresu psychologii społecznej na styku ras, klas i tożsamości płciowej.

W roku 2013 zaczęła pisać blog o matczynej ranie, który bardzo szybko stał się źródłem inspiracji dla tysięcy czytelniczek i punktem wyjścia do napisania książki Discovering the Inner Mother (Odkrywanie wewnętrznej matki), z niecierpliwością oczekiwanej przez kobiety z całego świata. Łączy w niej badania nad traumą międzypokoleniową, teorię feministyczną i psychologiczną, oraz doświadczenie osobistej przemiany. Autorka prowadzi warsztaty, konsultacje i wykłady w wielu krajach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pomaga kobietom leczyć międzypokoleniowe zranienia kobiecej linii i towarzyszy im w procesie upodmiotowienia i rozwoju. Jej praca oparta jest na długoterminowym, głębokim doświadczeniu własnej terapii relacyjnej.

Jej inspiracją są prace Audre Lorde, Marion Woodman, Jamesa Hollisa, Gabora Maté, Adrienne Rich, Racheli Cargle, Racheli Ricketts, bell hooks, Jeannie Zandi, Johna Bradshawa, Petera Levine’a, Adyashantiego i wielu innych.

Odkrywanie wewnętrznej matki. jak uleczyć matczyną ranę i sięgnąć po własną siłę, Bethany Webster, Wydawnictwo Instytut Studiów Kulturowych Raven 2022