27.03.2024r. – po dniu pracy takie intelektualne smaczki wchłaniam jak dowóz serotoniny.

Dr Mira Marcinów z pasją mówiła do nas, podejmując próby selecjonowania swojej obszernej wiedzy w temacie.

Przed oczami pojawiali mi się poszczególni pacjenci, których słyszana teoria przybliżała mi znacznie. Pracowały w głowie nieuporządkowane słowa, obrazy z sesji. Lubię taki galimatias, który bez rygorystycznego nakazu i tak się ułoży najlepiej, jak to będzie możliwe.

Fot. Gabinet psychoterapii superEGO, na zdj. dr Mira Marcinów

Fenomenologia (z gr. phainomenon – „to, co się jawi”) – XX-wieczny kierunek filozoficzny, polegający na opisie i oglądzie tego, co bezpośrednio jest dane.

Histeria (od gr. hystera – macica), w takim znaczeniu w jakim pojmował ją Z. Freud, nie odnajdziemy w obowiązujących obecnie systemach klasyfikacyjnych. Należy jej szukać w zaburzeniach somatycznych, dysocjacyjnych, konwersyjnych czy też w zaburzeniach osobowości (zaburzenia osobowości z wiązki B: antyspołeczne, z pogranicza, histrioniczne czy narcystyczne), ale też u osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej czy ze złożonym zespołem stresu pourazowego.

I tak np. osoby histrioniczne (od gr. histrerio – aktor) cechują się teatralnością. To taki spektakl jednego widza dedykowany odbiorcy, który p a t r z y i w i d z i, bo jedynie wtedy taki występ ma sens. Odbiorca oceniany jest jako omnipotentny, bo posiadający, to, czego pragnie uwodzący, podporządkowujący się histeryk – posiada umiejętność skierowania uwagi na histeryka i zauważenia jego obecności. To osoba labilna emocjonalnie, przelewająca się od płaczu do głośnego śmiechu. Jest aktywna i zabiegająca, wchodząca w zależność, często w sposób infantylny i nachalny. Można w niej dostrzec dominujący egocentryzm (wszystko po to by być zauważanym i kochanym).

Przede mną odświeżenie lektur:

  • Człowiek, który śpi – Georges Perec
  • Urojone istnienia. Psychoanalityczne rozważania o fantazji, literaturze, marzeniach sennych i śnieniu na jawie, Sodré Ignês
  • Technologia orgazmu 'Histeria’, wibrator i zaspokojenie seksualne kobiety, Rachel P. Maines

Masturbacja przepisywana kobietom w celu leczenia histerii

dr Mira Marcinów – pisarka, naukowczyni i filozofka, współzałożycielka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej IFiS PAN. Przed powieścią „Bezmatek”, za którą w 2020 r. otrzymała Paszport „Polityki” w dziedzinie literatury, opublikowała studium filozoficzne „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego”, „Historię polskiego szaleństwa. Tom 1. Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii” oraz współtworzyła „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”. Finalistka Nagrody Naukowej „Polityki” 2019, nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej 2019 i Nagrody Nike 2021.