![](https://terapia-mrozik.pl/wp-content/uploads/2021/11/Mikolaj-Grynberg.jpg)
Za nami kolejne z cyklu spotkanie Śniadanie na Śniadeckich, tym razem z wyjątkowym gościem, p. Mikołajem Grynbergiem*. Rozmowę poprowadziła p. Anna Dyduch-Maroszek – psycholog, psychoterapeuta szkoleniowy i superwizor PTPP.
Spotkanie było preludium do emisji ważnego obrazu, którym będzie debiut reżyserski Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości”. Premiera filmu odbędzie się w audytorium Muzeum POLIN 21 listopada o godz. 17.00 podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA.
Na stronie www.polin.pl czytamy m.in.: „Uczestnicy tego przejmującego obrazu reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów. Pierwszy raz Mikołaj daje również głos pokoleniu, które nie miało bezpośredniej styczności z ocalałymi ze swoich rodzin. Film jest okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków. Wywiady pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń – rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają także pytania o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą? Czy sobie radzą?
Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Historia Polski jest wyjątkowo trudna i obfitowała w wydarzenia, które nie wydarzyły się nigdzie indziej, a miały ogromny wpływ na poczucie tożsamości wśród społeczności żydowskiej. Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach. To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę. Mikołaj Grynberg zadaje na scenie Muzeum POLIN nie tylko pytania swoim bohaterom.
Także każdemu z nas.„
TU zajawka powyższego: https://www.youtube.com/watch?v=P40_BNvNlTw
* Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009) i Auschwitz – co ja tu robię? (2010). Wydał trzy zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018). Jego książka Rejwach zdobyła tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej przyznawany przez Klub Księgarza. – nota za Wydawnictwo Czarne
Dziękuję organizatorowi spotkania Pomorski Oddział PTPP za zaproszenie i możliwość uczestnictwa.
Oczekuję z niecierpliwością na następne.