Poniższy cytat pochodzi z publikacji: Zaburzenia depresyjne DSM-V pod red. wyd. polskiego Janusza Heitzmana
„ZABURZENIA DEPRESYJNE należą do najbardziej rozpowszechnionych kategorii zaburzeń psychicznych. (…) Chociaż większe zaburzenie depresyjne zaczyna się od pojedynczego epizodu, to u 50% pacjentów dojdzie do nawrotu przed upływem roku, a aż 85% doświadczy nawrotu w ciągu swego życia. Większe zaburzenie depresyjne zwykle trwa około 6 miesięcy, przy czym 20% epizodów przechodzi w stan przewlekły. Rozpowszechnienie zaburzeń depresyjnych jest większe wśród kobiet. Ponadto próby samobójcze również częściej występują u kobiet, ale ryzyko popełnienia samobójstwa jest w tej grupie niższe.
(…) Chociaż jednym z najczęściej opisywanych czynników w wywiadzie są próby samobójcze, większość dokonanych samobójstw nie jest poprzedzona próbami.
(…) Istnieje wiele stanów ogólnomedycznych, które są powiązane z zaburzeniem depresyjnym; są to nowotwór, udar, zawał mięśnia sercowego i ciąża. Jedno z zaburzeń depresyjnych występuje w dzieciństwie (dezorganizujące zaburzenie regulacji nastroju), a drugie jest powiązane z cyklem menstruacyjnym kobiety (przedmenstruacyjne zaburzenie dysforyczne). Inne rodzaje zaburzeń depresyjnych są wywoływane substancją bądź lekiem lub są spowodowane stanem ogólnomedycznym. Wreszcie spotyka się ostre i ciężkie epizody depresji, takie jak większe zaburzenie depresyjne, oraz przewlekłe, łagodne zaburzenia charakteryzujące się depresyjnym nastrojem, który utrzymuje się co najmniej 2 lata. Różnorodność tych stanów sprawia, że trudno wyciągać jakiekolwiek ogólne wnioski poza tym, że każde zaburzenie depresyjne jest powiązane z objawami depresyjnymi o zmiennej ciężkości.”