O podręczniku:
Przeprowadzanie pacjentów przez kryzys i możliwość obserwowania zachodzących w tym procesie zmian daje terapeutom poczucie satysfakcji. Często jednak nie uświadamiają sobie ukrytych kosztów takiej pracy i nie zauważają narastającego wypalenia zawodowego.
Babette Rothschild zwraca uwagę na kluczowe znaczenie dobrostanu osób niosących pomoc innym. Prezentując badania z zakresu psychologii neurobiologicznej, eksperymentalnej oraz społecznej, wyjaśnia, dlaczego terapeuta doświadcza negatywnych skutków nadmiernej empatii i jak może je pokonywać. Na podstawie koncepcji osobistego regulatora empatii i uważności autorka opracowała narzędzia, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów zmęczenia współczuciem czy traumy zastępczej. Praktyczne wskazówki zawarte w tej książce umożliwią zastosowanie strategii regulowania autonomicznego układu nerwowego, radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami współczesnego świata, takimi jak kryzys klimatyczny, niepokoje społeczne czy konflikty zbrojne.
Zagrożenie traumą zastępczą pojawia się wtedy, gdy przesadnie utożsamiasz się z traumą drugiej osoby (pacjenta, członka rodziny, przyjaciela). Głównym fundamentem traumy zastępczej jest nadmierna empatia czy nadmierne dostrajanie się. Niezaleznie od tego, jak je nazwiemy, takie nadmierne utożsamianie się z bólem, strachem, gniewem itd. drugiej osoby, próby poczucia we własnym ciele, jak to jest doświadczyć jej emocji lub odczuć, wyobrażanie sobie tego, co ją spotkało – narazi nas na potężne ryzyko cierpienia w wyniku stresu, a nawet traumy, podobnej do traumy tej osoby. Prawdopodobieństwo rozwinięcia się traumy zastępczej zwiększają także myśli takie jak: „To mogłabym być ja (moja matka, moje dzziecko itd.)”. /s. 43/
Zawartość:
- Analiza psychologicznych skutków nadmiernej empatii.
- Strategie na radzenie sobie z stresem i wyzwaniami.
- Porady dotyczące budowania zdrowych relacji międzyludzkich.
- Ćwiczenia praktyczne do zastosowania w codziennej pracy.
Wsparcie dla wspierających. Jak zapobiegać zmęczeniu współczuciem i traumie zastępczej, Babette Rothschild, WUJ 2024