fragm. Wstępu

Sposób ubierania się jest zawsze elementem jakiejś historii. Po części wynika z naszego osobistego wyboru, po części zdeterminowany jest tym, co przeżyliśmy. Jest także manifestacją wolności jednostki w stosunku do bliskich (przede wszystkim rodziny), przyjaciół, znajomych. Ubiór to jeden z wątków kształtowania własnego ja, ukazujący sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Ujawnia nasze porażki i sukcesy na drodze budowania narcyzmu. Odnajdujemy w nim ślady naszych kolejnych wcieleń, jak również wspomnienie naszych pierwszych relacji z innymi. (…)

Opowiadania związane z dzieciństwem ilustrują często, jakie czynniki wpływają na wybór sposobu ubierania dzieci dokonywany przez ich rodziców. Włókna naszych ubrań kryją w sobie wspomnienie matczynej opieki. (…) Za pośrednictwem ubrania rodzice odciskają na dziecku swoje piętno i nieświadomie ksztatują je zgodnie ze swoim życzeniem. Czasem robią z niego dzidziusia. Czasem starego-malutkiego. Czasem małego rycerza w lśniącej zbroi. (…) Gdy nadchodzi wiek pierwszych kontaktów społecznych, ubranie ma przede wszystkim niczym nas nie wyróżniać. (…) W wieku młodzieńczym ubranie towarzyszy przeżywaniu dojrzewania i pozwala odkrywać lub maskować seksualność ciała. Nastolatek podejmuje próbę oderwania ise od rodziców. Ubranie staje się jego bronią w zdobywaniu własnej tożsamości, a jednocześnie elementem kodu, którym posługują się grupy rówieśnicze. (…) W miarę upływa czasu nasi bliscy odchodzą, pojawia się żałoba, a wraz z nią ubrania-pamiątki, ubrania-wspomnienia.


SPIS TREŚCI:

WSTĘP KRÓLICA. Ubranie jako piętno matki 

CZERWONY KAPTUREK. O tym, jak zbyt krótka spódniczka uwolniła mnie od matki 

 PODKOSZULEK I BIUSTONOSZ. Jak zmiana bielizny ma się do dojrzałości 

 PIĘTNASTOLATKA. Kobiecość w spadku 

 LILA, CHLOE I INNI. Co się kryje za wyglądem nastolatków NAJPIĘKNIEJSZA NA TAŃCACH. O tym, jak siostry pożyczają sobie ciuchy 

SUKNIA PANNY MŁODEJ. Pożądanie pana młodego 

MAŁA METAMORFOZA. Jak ubierać nastroje 

SANKIULOTKA. Życie bez osłonek SPOTKANIE. Gra pozorów w związku 

PREZENT. O tym, jak nie można zadowolić kobiety 

UMIERA SIĘ ZAWSZE DWA RAZY. Jak uwolnić się od kochanka TRADYCJA I JAKOŚĆ. Dziedzictwo stylu 

CZYSTE SZALEŃSTWO. O tym, jak nigdy nie ma się dość CZERWONY PYTON. W skórze femme fatale 

NIEOBECNY. Jak w ubraniu kryje się wspomnienie 

MARIA LINDER. Czas odzyskany 

CAŁY W CZERNI

MATKA PEŁNA SZYKU. Jak zachować pozory

Rozbierz mnie. Psychoanaliza garderoby, Catherine Joubert, Sarah Stern, Wydawca: Jacek Santorski 2006