Współuzależnienie to skłonność do związków, w których miłość mylona jest z posiadaniem, przywiązanie zamienia się w zależność, odpowiedzialność miesza się z poczuciem winy, troska przesiąknięta jest lękiem, a seks łączy się z nadużyciem lub nie dochodzi do głosu. Zrozumienie istoty współuzależnienia to klucz do uzdrowienia toksycznych relacji między rodzicami i dziećmi lub pełnych napięcia i cierpienia związków małżeńskich, problemów z autorytetami, skłonności do konfliktów w pracy.

Droga do uwolnienia się z tego chorobliwego stanu prowadzi od wglądu w destrukcyjne doświadczenia z dzieciństwa, przez oczyszczanie się z toksycznych uczuć, aż po uczenie się budowania własnej tożsamości, zdrowych granic i partnerskich relacji ze światem. Esencją tej pracy jest zaopiekowanie się cudownym, ale zranionym, „dzieckiem w sobie”.


Osoby współuzależnione mają trudności z:

  1. odczuwaniem własnej wartości;
  2. wytyczaniem funkcjonalnych granic;
  3. doświadczaniem i wyrażaniem swojej rzeczywistości;
  4. zaspokajaniem swoich dorosłych potrzeb i pragnień;
  5. doświadczaniem i wyrażaniem swojej rzeczywistości w sposób umiarkowany.

    Rozpoznając objawy współuzależnienia w swoim własnym życiu, większość ludzi przechodzi przez okres zagubienia i bolesnego rozczarowania. Ta bardzo przykra część procesu ozdrowienia nie trwa wiecznie, musimy jednak przez nią przejść, aby odnaleźć spokój i pogodę ducha w zdrowszym życiu. Musimy przestać odrzucać od siebie myśl, że jesteśmy współuzależnieni, i wziąć na siebie odpowiedzialność za zmierzenie się z chorobą, która nas rujnuje. Po jakimś czasie samo przyznanie się do współuzależnienia i konieczność stawienia mu czoła przestaną nas przytłaczać i wprowadzać w zakłopotanie, ponieważ przejdziemy do etapu aktywnej pracy nad wyzwoleniem się z niszczycielskich skutków naszego dzieciństwa i z oków współuzależnienia w życiu dorosłym.

SPIS TREŚCI

1. Symptomy współuzależnienia

2. Natura dziecka

3. Korzenie współuzależnienia

4. Osobiste ozdrowienie

Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia, Pia Mellody, Czarna Owca, 2013