Dr Suzana Flores napisała wpływową książkę, która pełni decydującą rolę w zrozumieniu wpływu Facebooka na zmieniającą się kulturę, nasze rozumienie siebie oraz, co najważniejsze, na los młodych ludzi. Za pośrednictwem przejmujących historii prawdziwych osób, ujawniła głębię tego międzynarodowego zjawiska, pozwalając nam zajrzeć pod jego powierzchnię i zrozumieć istotę skutków oddziaływania tego narzędzia społecznościowego.
Nie możemy cofnąć czasu. Facebook już z nami jest. Ale za pośrednictwem spostrzeżeń dr Flores, podanych z humorem, z którego autorka słynie, możemy zrozumieć konsekwencje bycia uzależnionym i pochłoniętym przez internetowe narzędzie, jakie skrzywdziło wiele osób. Doktor Flores potrafi inteligentnie wypowiedzieć się na temat, w który jesteśmy zaangażowani i nadmiernie od niego zależni.
„Prezentowanie się na tej paradzie próżności, podczas gdy znajomi wychwalają niemalże każdy twój krok, jest wręcz upajające. Wydaje się, że to główny urok facebookowych postów – nie tylko możemy jak nigdy wcześniej wypowiadać się przed wieloma osobami jednocześnie, lecz możemy również decydować, czym się dzielimy i w jaki sposób, co pozwala nam na stworzenie siebie od nowa”.
„Nawet ci z nas, którzy nie wyolbrzymiają w internecie własnych dokonań, w jakiś sposób się retuszują. A im bardziej próbujemy wydawać się takimi, jakimi sądzimy, że powinniśmy być, tym bardziej tracimy z pola widzenia naszą prawdziwą osobowość”.
„Ci, którzy porównują swoje życie z życiem innych na podstawie tego, co widzą na Facebooku, często uznają je za kompletnie nudne i mniej udane. Ich poczucie własnej wartości słabnie, a kiedy ta tendencja się utrzymuje, koniec końców, zaczynają się uciekać do zachowań jeszcze pogarszających sprawę”.
„Dziś bardziej niż kiedykolwiek wydaje się, że utrata naszej prywatności jest mniej istotna od tego, co w naszym mniemaniu zyskujemy, ujawniając informacje o sobie, czyli od bliższych więzi z osobami, które myślą podobnie”.
„Jako ludzie mamy silna potrzebę interakcji między sobą. To ta potrzeba sprawia, że wielu z nas poszukuje na Facebooku znajomych i obserwatorów. Ci z nas, którzy dodają do swojej listy cała masę ludzi, robią tak, bo pragną poczuć się ważni”.
„Dla niektórych ogłoszenie związku (zmiana statusu na Facebooku) świadczy o tym, że partnerzy cenią siebie nawzajem, nawet bardziej niż wzajemne okazywanie sobie uczuć. Z jakiegoś powodu relacja nie wydaje się „oficjalna”, dopóki nie zostanie proklamowana za pośrednictwem odpowiedniej funkcji na Facebooku”.
„Wielu nastolatków wspomina „aferach” jako o główny powodzie, dla którego wycofują się z Facebooka. Wola inne sieci, w których takie sytuacje nie są tak rozpowszechnione oraz które są strefami bez rodziców. Pomimo narzekania na afery i utraty entuzjazmu wobec Facebooka większość nastolatków nie kasuje tam swoich kont. Tym, co sprawia, że nadal się tam logują, jest prawdopodobnie zjawisko znane pod nazwą FOMO, lęk przed przegapieniem jakiejś ważnej informacji, wydarzeń towarzyskich i rozmów”.
Sfejsowani. Jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi, Suzana E. Flores, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2017