Coraz większe tempo życia, chęć błyskawicznej ucieczki od nieakceptowanych stanów emocjonalnych, poszukiwanie szybkiej przyjemności i natychmiastowej gratyfikacji oraz trudność w kontrolowaniu impulsów w połączeniu z dynamicznym rozwojem nowych technologii wpłynęły w ostatnich latach na nasze życie i na zmianę naszego codziennego funkcjonowania. Zmiany te spowodowały odsunięcie na bok królujących do niedawna „ery nerwic” czy „ery depresji” oraz zapoczątkowały na przełomie XX i XXI wieku okres, który można z powodzeniem nazwać „erą uzależnień.

z Wprowadzenia

Autor znany czytelnikom z licznych publikacji dotyczących uzależnień, przede wszystkim od alkoholu, tym razem przekazuje wiedzę o uzależnieniach niesubstancjalnych, czyli behawioralnych (od zachowań). Zajmuje się w tej książce m.in. zaburzeniami związanymi z Internetem, telefonem komórkowym, uzależnieniami od ćwiczeń fizycznych, jedzenia i odżywiania, miłości i zaangażowania emocjonalnego, polityki i władzy, praktyk religijnych. Porusza także temat współuzależnienia, odwołując się do własnego doświadczenia klinicznego. Książka, napisana przystępnym językiem, skierowana jest zarówno do zwykłych czytelników, jak i do profesjonalistów.


SPIS TREŚCI:

1. Wprowadzenie.

2. Zaburzenia uprawiania hazardu.

3. Zaburzenia korzystania z internetu, cz.1.

4. Zaburzenia korzystania z internetu, cz. 2.

5. Pracoholizm.

6. Kompulsywne zachowania seksualne.

7. Komplusywne zakupy.

8. Zaburzenia korzystania z telefonu komórkowego/ smartfona.

9. Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych.

10. Zaburzenia jedzenia i odżywiania się.

11. Inne kompulsywne zachowania związane z odżywianiem.

12. Inne zachowania, które mogą uzależnić.

13. Metody stosowane w leczeniu uzależnień behawioralnych.

14. Czym jest współuzależnienie?

Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Wydawnictwo Media Rodzina 2021