W prezentowanej książce omówiono dwanaście przypadków, przybliżających opracowany przez Richarda F. Summersa i Jacuesa P. Barbera model terapii opartej na dowodach. Dotyczą one podstawowych problemów psychodynamicznych – depresji, obsesyjności, strachu przed porzuceniem, niskiego poczucia własnej wartości, lęku napadowego i traumy. Każdy opis rozpoczyna się od wywiadu i przedstawienia problemów pacjenta, następnie zapoznaje czytelnika z psychodynamicznym opracowaniem przypadku, planem terapii i całym jej przebiegiem aż do zaplanowanego zakończenia, a kończy się wnioskami zawierającymi ocenę postępów. Konkretne przykłady dialogu terapeutycznego odkrywają szczegóły budowania porozumienia z pacjentem, odkrywania jego problemów oraz zmiany emocjonalnej, percepcyjnej i behawioralnej.
Ten pragmatyczny i przystępny zbiór historii przypadków jest niezastąpioną lekturą dla praktyków i studentów psychologii klinicznej, psychiatrii, klinicznej pracy socjalnej, doradztwa psychologicznego i opieki psychiatrycznej. Autorzy otwarcie wypowiadają się o tym, co udało im się osiągnąć i co się nie powiodło, zwracając uwagę na przeżycia emocjonalne zarówno pacjenta, jak i terapeuty.
Ta zajmująca, przystępnie napisana książka podejmuje ważne pytania nurtujące klinicystów, zgłębiających świat ludzkiej psychiki: Czym jest terapia psychodynamiczna? Dlaczego kompetentny klinicysta powinien ją poznać? Na czym właściwie ona polega? Opisywane bez naukowego żargonu przypadki z praktyki klinicystów wywodzących się z różnych szkół, i wykorzystujących szeroką paletę technik psychodynamicznych, ilustrują przebieg leczenia.
Dr Barbara Milrod, Departmnent of Psychiatry, Weill Cornell Medical College
Terapia psychodynamiczna w praktyce to doskonałe uzupełnienie wcześniejszego wprowadzenia do terapii psychodynamicznej autorstwa Summersa i Barbera (Terapia psychodynamiczna: praktyka oparta na dowodach). Książka w przekonujący sposób rozwiewa wszelkie mity dotyczące znaczenia terapii psychodynamicznej we współczesnej praktyce psychoterapeutycznej.
Dr Stanley B. Messer, Graduate School of Applied and Professional Psychology,
Rutgers, The State University of New Jersey
Dr n. med. Richard F. Summers jest wykładowcą w Zakładzie Psychiatrii Perelman School of Medicine Uniwersytetu Pensylwanii. Wydał wiele publikacji na temat terapii psychodynamicznej, przymierza terapeutycznego, psychodynamicznego opracowania przypadku, edukacji psychiatrycznej i psychologii pozytywnej.
Dr Jacques P. Barber jest profesorem i dziekanem Derner Institute of Advanced Psychological Srudies na Uniwersytecie Adelphi. Prowadzi wykłady z psychiatrii w School of Medicine Uniwersytetu Nowojorskiego oraz w School of Psychology and Counseling australijskiego Uniwersytetu Queensland w Brisbane. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na procesach i wynikach terapii psychodynamicznej i poznawczej w depresji, zaburzeniach z napadami paniki, zaburzeniach stresu pourazowego, uzależnieniach od substancji psychoaktywnych i zaburzeniach osobowości.
(…) wczesne doświadczenia straty wywołują frustrację i gniew, co nieuchronnie prowadzi do poczucia winy z powodu wrogich uczuć i pragnień. Poczucie winy przyczynia się do braku samoakceptacji. Próby naprawienia tej sytuacji przez przezwyciężenie niskiego poczucia własnej wartości wzbudzają nadmierną potrzebę bliskości innych osób i nierealistyczne oczekiwania wobec nich. Skutki są nieuchronnie niekorzystne, ponieważ rozczarowanie będące następstwem wygórowanych oczekiwań powoduje, że człowiek czuje się odrzucony i niekochany, a to z kolei wzmaga poczucie winy i niskie poczucie własnej wartości. /s. 40/
Psychoterapia osób z niskim poczuciem własnej wartości jest zorganizowana wokół potrzeby wsparcia i empatii wobec wrażliwości pacjenta i jego podatności na zranienia. Trzeba dostrzegać nieuchronne rozczarowania, urazy i gniew zarówno w doświadczeniach życiowych pacjenta, jak i w relacji terapeutycznej oraz aktywnie się z nimi mierzyć. /s. 51/
SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie 17
Richard F. Summers, Jacques P. Barber
Rozdział 1. Pragmatyczna psychoterapia psychodynamiczna: przymierze terapeutyczne i podstawowy problem psychodynamiczny 27
Richard F. Summers, Jacques P. Barber
Rozdział 2. Pragmatyczna psychoterapia psychodynamiczna: psychodynamiczne opracowanie przypadku, zmiana terapeutyczna i zakończenie terapii 63
Richard F. Summers, Jacques P. Barber
Rozdział 3. Zaczerpnąć oddech: przypadek depresji 79
Holly Valerio
Rozdział 4. Samotna w college’u: przypadek depresji 99
Bianca Previdi
Rozdział 5. Zbaczając z kursu: przypadek depresji i zaburzeń obsesyjnych 117
Kevin McCarthy
Rozdział 6. „Ona tylko stara się pomóc”: przypadek obsesyjności 139
Lauren J. Elliott
Rozdział 7. Seryjni mordercy, gwiazdy filmowe i wybuchy: przypadek obsesyjności 161
Brian A. Sharpless
Rozdział 8. Zataczając koła: przypadek strachu przed porzuceniem 183
Dana A. Satir, Patricia Harney, Kimberlyn Leary
Rozdział 9. „Nie mogę go zostawić, myślę, że mnie kocha”: przypadek strachu przed porzuceniem 205
Robert Schweitzer, Alix Vann
Rozdział 10. Niepewny ojciec: przypadek niskiego poczucia własnej wartości 225
Samuel J. Collier
Rozdział 11. Istny Elmer Fudd: przypadek niskiego poczucia własnej wartości 247
C. Pace Duckett
Rozdział 12. Strach i wina: przypadek lęku napadowego 267
Dhvani Shah
Rozdział 13. Nasza podróż terapeutyczna: przypadek traumy 289
Karla Campanella
Rozdział 14. Zabić smoka: przypadek traumy 311
Margot Montgomery O’Donnell
Indeks 335
Terapia psychodynamiczna w praktyce. Studia przypadków, Richard F. Summers, Jaques P. Barber, WUJ 2016