Emmy van Deurzen zajmuje się tematem tabu, jakim jest rola moralności i filozofii życia wśród psychoterapeutów i doradców psychologicznych. Pytając kiedy i dlaczego zdecydowaliśmy, że celem życia ma być szczęście, autorka namawia nas do szukania odpowiedzi na pytanie dotyczące jego sensu. W książce swej stara się zdefiniować z czego składa się życie i jak terapeuci mogliby pomóc swoim klientom prowadzić raczej udane życie, a nie poszukiwać szczęścia.

Ten dobrze napisany i merytorycznie wnikliwy tekst jest bardzo ważny i fascynujący nie tylko dla praktykujących psychoterapeutów.

Twórcza transformacja naszej traumy wymaga od nas wyjścia poza krzywdy, które zostały nam wyrządzone. Wymaga, abyśmy nie walczyli, ani nie próbowali się zemścić, ale byśmy wykraczali poza nasz ból i doznane krzywdy. Nie oznacza to, że mamy zapomnieć i przebaczyć, ale raczej zrozumieć, co się stało i w jakiś sposób wyjść poza to. (…) Musimy zagłębić się w sytuację, aby zrozumieć jej znaczenie.

s. 144

W pracy z emocjami nigdy nie chodzi o to, by stać się szczęśliwszym, ale o poznanie całego zakresu naszych reakcji emocjonalnych oraz ich znaczeń w relacji do naszych wartości

s. 164

SPIS TREŚCI:

  1. Szczęście a psychoterapia
  2. Otwierając puszkę Pandory: wartości i przekonania w psychoterapii
  3. Udane życie: filozofia przewodnikiem terapii
  4. Psychologia pozytywna: nauka o udanym życiu
  5. Przewidywalne trudności: codzienne wyzwania
  6. Życiowy kryzys: triumf nad traumą
  7. Mowa jest srebrem, a milczenie złotem: uczucia pozostają niewyrażone
    8.Sens bytu: poza poszukiwanie szczęścia

Psychoterapia. Poszukiwanie szczęścia, Emmy Van Deurzen, Instytut Psychologii Zdrowia, 2010