Potrzeba całej wioski aby wychować dziecko. Pomieszczające i dialogiczne funkcje zespołu, 25.10.20121

Za nami ciekawe i niezwykle poruszające spotkanie zorganizowane i przeprowadzone przez Zespół Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Wolskim pt. “Potrzeba całej wioski aby wychować dziecko. Pomieszczające i dialogiczne funkcje zespołu”.
Na początku swój wykład wygłosił dr Cezary Żechowski, skupiając się m.in. na holdingu (Winnicott) i cantainingu (Bion), by następnie przejść do koperty (powłoki) psychicznej (psychoanalitycy francuscy).

Mnie szczególnie zainteresowało pojęcie polifonii nieświadomości, która stanowi podstawę intersubiektywnej wymiany między członkami grupy. W grupie tworzy się przestrzeń, która jest w stanie pomieszczać ich nieświadome i świadome procesy, na które składają się fantazje, obrony, ideały, nadawanie znaczeń, ideały, procesy transgeneracyjne, marzenia senne i in.

Zdj. Gabinet psychoterapii superEGO, na zdjęciu:
dr Cezary Żechowski

W drugiej części spotkania panie: Martyna Pietraszek i Karolina Krzysik-Klemanów zaprezentowały bardzo wartościowe i poruszajace opisy procesów psychoterapeutycznych.

Po tej prezentacji nastąpiła, na długo… cisza. Milczało ponad 100 osób uczestniczących w spotkaniu. Następnie wybrzmiałe komentarze odsłoniły nasze poruszone emocje, pogmatwane myśli…

Jeszcze sensowniej wybrzmiewa mi teraz afrykańskie powiedzenie: „Potrzeba całej wioski, by wychować jedno dziecko”!

Niekiedy potrzeba całego zespołu psychoterapeutycznego, pomieszczającego, wrażliwego na potrzeby pacjenta/ów i uelastyczniającego, w razie konieczności, setting, po to by pomóc rodzinie w budowaniu bezpieczniejszej przestrzeni do życia.

Dziękuję organizatorom i organizatorkom za możliość uczestnictwa w wydarzeniu.