Z Wstępu:

Franco De Masi kieruje uwagę na tajemniczą naturę perwersji sadomasochistycznej, na jej skrajny i niebezpieczny aspekt, który współwystępuje z seksualizowaniem perwersyjnej przyjemności. Omawia liczne psychoanalityczne teorie perwersji i prezentuje własne oryginalne przemyślenia.

To nie nienawiść zasila sadystyczną destrukcyjność. Prawdziwego perwersyjnego sadystę ofiara w ogóle nie interesuje; ma ona być jedynie unieważniona i skrzywdzona. Prawdziwy sadysta nie czuje nienawiści do ofiary – ani z powodu jej cech, ani na skutek jakichś tajemniczych przeniesień lub fałszywych połączeń – podobnie jak nie darzy nienawiścią innych, mniej lub bardziej pierwotnych obiektów.

W jeszcze mniejszym stopniu samasochizmowi towarzyszą namiętności typowe dla scenariuszy melodramatów – że nie wspomnę o operach Verdiego – które wypełnia nie tylko nienawiść, ale także miłość, zazdrość, władza, tęsknota itp. Poza tym, co może jeszcze bardziej zaskoczyć czytelnika – przynajmniej tego niezaznajomionego z wnikliwymi, prowadzonymi od lat przez Franco de Masiego badaniami nad perwersją – ani miłość, ani seks nie mają z tym wiele wspólnego. Zdaniem autora wszelkie teatralne namiętności, czy to „czerwone”, czy „czarne”, lokują się poza obszarem właściwej sceny perwersyjnej.

Opracowana przez De Masiego teoria perwersji seksualnej, a przynajmniej jej wersji sadomasochistycznej, paradoksalnie nie jest seksualna, nie jest erotyczna, powiedziałbym nawet, że nie dotyczy relacji z obiektem.

SPIS TREŚCI:

Wstęp

1 Wprowadzenie
2 Prekursor
3 Problemy z terminologią i definicją
4 Sadomasochizm i depresja
5 Masochizm kobiecy albo przypadek „człowieka od wilków”
6 Masochizm ascetyczny
7 Obszar kliniczny perwersji
8 Teorie objaśniające perwersję sadomasochistyczną
9 Po teoriach
10 Obszary zbieżności
11 Trauma wczesnodziecięca i perwersja
12 Końcowe uwagi na temat trzech paradygmatów
13 Psychoanalityczna terapia perwersji
14 Zło i przyjemność – perspektywa psychoanalityczna

Dodatek, 2007

Bibliografia

Perwersja sadomasochistyczna Zjawisko i teorie psychoanalityczne,Franco De Masi, Wydawnictwo Ingenium 2018