Mgr Anna Stęplewska-Południak, certyfikowana psychoterapeutka PTPP i terapeutka szkoleniowa, wygłosiła bardzo ciekawy wykład oraz podzieliła się z nami prezentacją przypadku klinicznego. Tytuł wykładu: Depresja. Podłoże powstawania choroby w ujęciu psychoanalitycznym i neuropsychoanalitycznym.

zdj. pixabay

Jeśli miłość do obiektu, której nie można się wyrzec, podczas gdy wyrzekło się samego obiektu, znajdzie drogę ucieczki w narcystycznej identyfikacji, wówczas nienawiść uruchomi się w stosunku do tego zastępczego obiektu, obrzucając go obelgami, poniżając, przysparzając mu cierpień i czerpiąc z tego cierpienia sadystyczne zaspokojenie.

/Z. Freud/

Chociaż wiemy, że po takiej stracie bolesna żałoba złagodnieje, wiemy również, że nigdy nie zaznamy ukojenia i nie znajdziemy zastępstwa dla tego, co utracone. Jeżeli cokolwiek zapełni tę lukę – nawet całkowicie – to mimo wszystko pozostanie czymś innym. I tak właśnie być powinno. To jedyny sposób uwiecznienia miłości, której nie chcemy się wyrzec.

/Z. Freud/

Dziękuję Polskiemu Towarzystwu Psychoterapii Psychoanalitycznej za zaproszenie i sprawną organizację wydarzenia. Oczekuję z ciekawością na następne.

By MM